Silja Line Kiekkokoulu (3-9 vuotiaat)

JYPiN Silja line KIEKKOKOULU

JYP Juniorit järjestää 3-9 vuotiaille tytöille ja pojille kerran viikossa Kiekkokoulun kaudella 2016-2017. Kiekkokoulussa harjoitellaan luistelun ja jääkiekon perusasioita. Kiekkokoulussa lapset jaetaan sen hetkisen osaamisen ja halukkuuden mukaan kolmeen eri ryhmään: Aikuinen ja lapsi -ryhmä, Luisteluryhmä ja Kiekkoryhmä.

Kiekkokoulun pelaajilla on mahdollisuus osallistua tulevalla kaudella myös seuran järjestämään Akatemiatoimintaan. Akatemiatoiminta tarjoaa Kiekkokoulun pelaajille yhden ylimääräisen jääharjoituksen halliolosuhteissa. Jääharjoituksissa keskitytään pelaajan lajitaitoihin. Akatemiaharjoitus sisältää oheisharjoituksen, jossa keskitytään lapsen liikkumisen taitoihin.

Kiekkokoulun vastuuvalmentajana toimii JYP Junioreiden valmennuspäällikkö Mikko Viitanen. Kiekkokoulun ohjaus järjestetään yhteistyössä Jyväskylän Yliopiston liikuntatieteellisen tiedekunnan ainejärjestö Liikunnan Riemun jäsenten kanssa.

Jääharjoitukset pidetään viikonloppuisin aamupäivän aikana. Ilmoittautumisen yhteydessä voit valita haluamasi päivän


Tarkemmat ryhmäkuvaukset:

 • Aikuinen/lapsi-ryhmä on tarkoitettu pienelle ensiaskeleitaan jäällä ottavalle lapselle ja hänen vanhemmalleen. Ryhmässä käydään läpi lapsen avustaminen, kaatuminen, ylösnousu, liuku, tasapaino ja luistelun alkeet. Myös mailankäytön alkeita aloitetaan opettelemaan.
 • Luisteluryhmässä painopiste siirtyy luistelun alkeista kohti perusluistelua ja luisteluleikkejä. Ryhmässä tutustutaan myös kiekonkäsittelyn saloihin, pääpainon ollessa kuitenkin luistelunopettelussa.
 • Kiekkoryhmässä kerrataan luistelua ja jatketaan mailankäsittelyn alkeita. Perustaitoina opetellaan kiekon kuljettaminen, syöttäminen ja vastaanotto sekä laukaus. Pelillekin jää sopivasti aikaa.

Varusteet:

 • Varusteina lapsilla tulee olla ristikollinen kypärä, kaulasuoja, jääkiekkohanskat/lapaset käsien suojaksi, oma maila, sekä luonnollisesti luistimet. Suositeltavia varusteita ovat edellisten lisäksi polvisuojat, kyynärsuojat sekä kiekkoryhmässä jääkiekkohousut.
 • Luistelu kehittää elimistöön paljon lämpöä, joten liikaa vaatetta ei kannata harjoituksiin pukea. Juniorille sopiva varustus on esimerkiksi kerrasto ja tuuliasu, jääkiekkovarustuksen alle riittää pelkkä kerrasto.

Yleisiä ohjeita harjoituksiin liittyen:

 • Ensimmäisellä kerralla tulisi jokaisella juniorilla olla kypärässä reilunkokoinen nimikyltti, jotta ohjaavat oppivat nopeasti tuntemaan lapset nimeltä
 • Saavu harjoituksiin ajoissa (vähintään n. 15 minuuttia ennen harjoituksen alkua), jotta varusteet ovat kunnossa harjoitusten alkaessa
 • Sairauksista ja muista poissaoloista ei tarvitse ilmoittaa

Kiekkokoulun kausimaksu 90€ pitää sisällään:

 • Koko kaudelle ohjatun toiminnan
 • Yhden (1) jääharjoituksen viikossa
 • Sisältäen n. 20 kpl jääharjoitusta
 • Vakuutuksen
 • Harjoituspaidan (harjoituskauden ajaksi)
 • Seuran ilmoittautumismaksun (50€)

Kiekkokoulun akatemian kausimaksu 150€ pitää sisällään:

 • Yhden (1) jääharjoituksen viikossa halliolosuhteissa. (Harjoitukset alkavat Killerin harjoitushallin valmistumisen jälkeen)
 • Oheisharjoituksen jääharjoituksen yhteydessä
 • Akatemiaharjoituksia kauden aikana n.20 kpl


Jos olet kiinnostunut Kiekkokoulusta ja Akatemiatoiminnasta, ota yhteyttä JYP Juniorien valmennuspäällikkö Mikko Viitaseen +358400475621 mikko.viitanen@jypjuniorit.fi


   
Lisää uutisia
JYP Juniorit
«  Toukokuu   »
Ma Ti Ke To Pe La Su
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
293031
 
Kategoriat