Hyvät Jyvässeudun seuraihmiset!
15.5.2017 13:47 Uutiset / JYP etusivu

Jyvässeudun seuraihmiset

Hyvät Jyvässeudun seuraihmiset!

Seuramme ovat mukana Jääkiekkoliiton hallinnoimassa Jyvässeudun seurayhteistyö -prosessissa, jonka tavoitteena on seuralähtöisesti kehittää Jyvässeudun jääkiekkoa. Mukana ovat Diskos, Jyvässeudun kiekko, JYP Juniorit, Team LKP sekä Vaajakosken Pelikaanit, joista jokainen on nimennyt 2-3 henkilöä toimimaan yhteisissä kehitysryhmätapaamisissa.

Toiminnan tarkoituksena on luoda Jyvässeudun jääkiekkoseuroille yhteinen toimintatapa, joka mahdollistaa mielekkään jääkiekkoharrastamisen alueellamme läpi koko jääkiekkoharrastaja sekä -toimijapolun. Muodostamme toimintastrategian alueellemme, joka sisältää yhteisen näkemyksen tulevaisuuden toimintatavoista; visio, missio ja strategia. Toivomme, että kehitystyön tuloksena alueellamme olisi mielekkäämpi tapa toteuttaa jääkiekon seuratoimintaa kaikilla tasoilla; pelaajakehitys, seuratoimijoiden arki sekä seurojen hallinto.

Olemme kokoontuneet viidesti Jääkiekkoliiton kehityshankkeen yhteydessä, lisäksi seurojen hallinto- sekä valmennusvastuulliset ovat lähteneet kehittämään kokonaisuuksia omissa työryhmissään. Prosessin päämoottoreina ovat seurojen valitsemat edustajat, ja heitä konsultoi Jääkiekkoliiton seurakehityspäällikkö Ari Piispanen, sekä ulkopuolisena konsulttina Petri Puronaho. Olemme sopineet, että jokaisen seuran edustajaryhmät ovat vastuussa viestiä omille seuroilleen prosessin edistymisestä.

Yhteistyöryhmät ovat kokoontuneet seuraavasti:

*19.09.2016 – Yhteistoimintaprosessin esittely ja sen suuntaviivat

*22.11.2016 – Yhteistoimintaprosessin käynnistäminen – toimintatavat

*21.12.2016 – Yhteistoimintaprosessin edistäminen – tulevaisuuden näyn muodostaminen

*16.02.2017 – Yhteistoimintaprosessin edistäminen – arvot, toiminta-ajatus, kehityspolut / seurojen viestintävastaavien vahvistaminen

*03.04.2017 – Yhteistoimintaprosessin edistäminen – operatiivisten kehitysryhmien kokoaminen ja perusasioiden muokkaaminen tavoitteiksi

* Lisäksi valmennus- ja hallitusryhmät ovat järjestäneet omia työryhmäkokoontumisia.

Prosessin keskeisimmät tavoitteet:

Visio 2022: vaikuttavin, houkuttelevin ja innostavin yhteisö. Elämäntapana jääkiekko – jääkiekko elämäntapana.

Yhteistyön arvot: kunnioitus, avoimuus, luottamus, toimija- ja harrastajalähtöisyys.

Yhteistyön toiminta-ajatus: Seurojen laadukas yhteistoiminta kasvattaa ja kehittää jääurheilun harrastajia sekä toimijoita yli seurarajojen.

Yhteistoiminnan painopisteet: Jääurheilun kasvattaminen, valmennus- ja pelaajakehitys sekä huippukiekko ja seuratoiminnan kehittäminen

Kuuntelemme, keskustelemme, kehitämme sekä toimimme paremman jääkiekon seuratoiminnan hyväksi.

Yhteistoimintaterveisin

Mervi Salo - Diskos Jyväskylä ry:n puheenjohtaja

Kosti Koljonen - Jyvässeudun Kiekko ry:n puheenjohtaja

Mika Suoja – JYP Juniorit ry: puheenjohtaja

Päivi Arkko – Team LKP ry:n puheenjohtaja

Arttu Varis – Vaajakosken Pelikaanit ry:n puheenjohtaja


   
Lisää uutisia
JYP Juniorit
«  Helmikuu   »
Ma Ti Ke To Pe La Su
1234
567891011
12131415161718
19202122232425
262728
 
Kategoriat