Sarjatoiminta Jyväskylässä päättyy, kaupungin suositukset säilyvät huhtikuun ennallaan
31.3.2021 17:35 Uutiset / Pääsivusto

Harjoittelutoiminta jatkuu harrastusryhmä- ja joukkuekohtaisesti turvallisuusohjeita noudattaen

Jyväskylän kaupunki on päättänyt 26.3.2021 säilyttää harrastustoimintaa koskevia suositukset ja -rajoitukset ennallaan huhtikuun loppuun 30.4.2021 saakka: https://www.jyvaskyla.fi/liikunta/korona

Suomen Jääkiekkoliitto on tämän pohjalta tiedottanut 31.3.2021 päätöksestä, jonka johdosta Jyväskylässä sarjapelit kauden 2020-2021 osalta ovat ohi: http://www.finhockey.fi/index.php/ajankohtaista/sarjatoiminta/item/5879-pelit-poikki-lansirannikolla-hameessa-kymenlaaksossa-etela-karjalassa-etela-savossa-ja-jyvaskylassa

JYP Juniorit ry toimii Jääkiekkoliiton päätöksen sekä Jyväskylän kaupungin suositusten ja -rajoitusten pohjalta lisäksi myös seuraavasti:

 • Huhtikuun aikana (vrt. kaupungin suosituksia mukaillen) seuran organisoimaa omaa ottelu- / pelitoimintaa (ml. harjoituspelit, turnaukset, pelitällit ja Hippoliiga) eri seurojen välillä ei järjestetä
 • Harjoittelua voidaan jatkaa kaikissa seuran joukkue- ja harrastusryhmissä turvallisuusohjeita noudattaen
 • Pelaamista voidaan toteuttaa vain oman ikäluokan / joukkueen sisäisesti
 • Yleisön osallistuminen seuran harjoitustapahtumiin on kielletty kokonaan
 • Harjoituksiin saapuville on määrättynä maskipakko yli 12-vuotiaille
  • maskipakkoa ei sovelleta urheilusuorituksen aikana (pelaajat) eikä valmennettaessa (valmentajat), muutoin myös joukkue kokonaisuudessaan (yli 12-vuotiaat) on velvoitettu käyttämään toiminnassaan maskeja yleisissä tiloissa
  • harjoitustapahtumissa hallissa ja muissa harjoitustiloissa liikkuvia aikuisia koskee myös maskipakko
  • maskia tulee käyttää myös ulkona pidettävissä tapahtumissa, joissa turvavälejä ei voida pitää

Koronavirustilanteen ollessa edelleen aktiivinen, seura noudattaa toiminnassaan kaupungin turvallisuusohjeiden lisäksi lajiliiton seurakenttään antamia koronaohjeistuksia: http://www.finhockey.fi/index.php/ajankohtaista/koronavirus/item/5661-koronaohjeet-mielessa-myos-kevatkaudella-vain-terveena-hallille-hygieniaan-erityishuomiota-till-ishallen-endast-nar-man-ar-frisk-god-hygien-tas-om-hand

Muutoin seurassa toimitaan edelleen sisäisesti joukkueisiin ja harrastusryhmiin annetuin täsmennetyin koronaohjeistuksin.
   
Lisää uutisia
JYP Juniorit
«  Huhtikuu   »
Kategoriat